جستجو

تبلیغات


  تبلیغات شما در اینجا

42 هزار هکتار از عرصه های طبیعی رفع تصرف شد

  به گزارش گروه اقتصاد خبرگزاری میزان، خداکرم جلالی با اشاره به اینکه در سه سال گذشته گروه هایی برای اجرای سیاست های راهبردی حفاظت از جنگل ها و عرصه های طبیعی تشکیل و طرح های حفاظت از عرصه ها در 6 میلیون هکتار ، تثبیت مالکیت دولت در 2 میلیون هکتار ، اخذ سند مالکیت تک برگی دولتی در 12 میلیون هکتار و ایجاد کمربند حفاظتی در 2955 کیلومتر اجرا شده است ، افزود: با تقویت یگان حفاظت از جنگل ها و مراتع از 208 هزار هکتار از عرصه های جنگلی رفع تصرف شده و یگان پیش ازمشکل گیری تخلف در همان ابتدا از تخلف جلوگیری و رفع تصرف کرده است.
   
  وی گفت: 31 هزار پرونده اختلافی بین مردم و منابع طبیعی شامل 125 هزار هکتار از عرصه های طبیعی نیز از سه سال گذشته تاکنون تعیین تکلیف شده است.
   
  رئیس سازمان جنگل ها ، مراتع و آبخیزداری گفت: براساس گزارش های موجود در سه سال گذشته سالانه به طور میانگین در 18 هزار هکتار از عرصه های طبیعی و جنگل ها عملیات اطفای حریق با همکاری ایستگاه های دیده بانی که متشکل از نیروهای ماهر و آموزش دیده ساکنان بومی بوده انجام شده است.
   
  رئیس سازمان جنگل ها ، مراتع و آبخیزداری همچنین از مقابله با آفات و بیماری های گیاهان در عرصه های جنگلی و مرتعی خبر داد و افزود: در سه سال گذشته در سطح 4 میلیون و 100 هزار هکتار آفات و بیماری ها مدیریت و کنترل شده است.
   
  جلالی گفت: در این مدت با پدیده خشکیدگی درختان بلوط در منطقه زاگرس و آفت شب پرده شمشاد در جنگل های شمال مبارزه شده است.
   
  وی همچنین از جایگزینی سوخت های فسیلی در مناطق حاشیه نشین عرصه های جنگلی و مرتعی خبر داد و افزود:‌ تاکنون برای 10 هزار خانوار طرح های گازرسانی اجرا شده واز مصرف چوب و بوته های جنگلی و مرتعی به عنوان منابع سوخت جلوگیری شده است.
   
  رئیس سازمان جنگل ها ، مراتع و آبخیزداری ، ایجاد بانک اطلاعاتی زمین را از مهمترین اقدامات برای جمع آوری اطلاعات دقیق از اراضی جنگلی و مرتعی دانست و گفت: در این بانک ، اطلاعات مربوط به اراضی ملی و طبیعی جمع آوری شد و مرز اراضی شخصی با عرصه های منابع ملی طبیعی نیز مشخص شده است.
   
  جلالی درباره تأثیر اجرای طرح کاداستر (نقشه برداری) از اراضی کشاورزی و عرصه های طبیعی افزود: تاکنون از 12 میلیون هکتار از عرصه های طبیعی نقشه برداری انجام شده است که از پدیده زمین خواری در عرصه های ملی جلوگیری خواهد کرد.
   
  وی با بیان اینکه مسائل توسعه اقتصادی با منابع طبیعی گره خورده است ، گفت: برای حفاظت از جنگل ها و مراتع دبیرخانه ملی هماهنگی سازمان های مردم نهاد در 27 استان شکل گرفته است و 62 هزار و 765 همیار طبیعت در این دبیرخانه برای حفاظت از عرصه ها با سازمان جنگل ها و مراتع همکاری می کنند.
   
  رئیس سازمان جنگل ها ، مراتع و آبخیزداری ، بیکاری را مهمترین عامل خسارت به منابع طبیعی دانست.
   
  * ارائه برنامه ملی حفاظت از عرصه های طبیعی به دولت  
   
  جلالی از ارائه برنامه ملی حفاظت از عرصه های طبیعی به دولت خبر داد و افزود: این برنامه قرار است با همکاری دستگاه های مرتبط با منابع طبیعی در سطح 116 هزار و 500 هکتار اجرا شود که پس از تصویب برنامه در دولت اقدامات لازم انجام خواهد شد.
   
  وی گفت: در برنامه ملی حفاظت از عرصه های طبیعی به منظور ایجاد اشتغال و اجرای طرح های اقتصادی در این عرصه ها ، گونه های اقتصادی شناسایی شده و برای بهره برداری اقتصادی به ساکنان محلی معرفی می شود.
   
  رئیس سازمان جنگل ها ، مراتع و آبخیزداری همچنین توسعه کشت گیاهان دارویی را از دیگر طرح های اقتصادی در عرصه های مراتع دانست و افزود: هم اکنون گیاهان دارویی در 4 میلیون و 400 هزار هکتار از عرصه های مراتع  کشت می شود که می تواند برای معیشت مردم و اقتصاد مرتع داران موثر باشد.
   
  جلالی درباره توسعه طرح های زراعت چوب در سه سال گذشته گفت:‌تاکنون در سطح 9500 هکتار از اراضی طرح های تولید و کشت نهال جنگلی ، مرتعی و بیابانی اجرا شده و 77 میلیون اصله نهال تولید و کشت شده است.
   
  وی ایجاد صندوق توسعه منابع طبیعی را از دیگر اقدامات برای اجرای طرح های حفاظت از عرصه ها و منابع طبیعی دانست و افزود: این صندوق ها تاکنون در چهار استان ایجاد شده است و امیدواریم با توسعه این صندوق ها از مشارکت مردمی در اجرای طرح های حفاظت بهره بیشتری ببریم.
   
  رئیس سازمان جنگل ها ، مراتع و آبخیزداری گفت: از سه سال گذشته تاکنون 19 میلیون و 500 و 88 هزار هکتار طرح آبخیزداری و 56 هزار و 200 هکتار نیز طرح مقابله با کانون های گرد و غبار با مشارکت نهادهای مردمی انجام شده است.
   
  جلالی درباره روند اجرای طرح مقابله با پدیده بیابان زدایی و گرد و غبار نمکی در دریاچه ارومیه افزود: براساس مطالعات انجام شده باید در 250 تا 300 هزار هکتار از عرصه های بیابانی طرح های مقابله با بیابان زدایی انجام شود که از سال 93 تاکنون 2800 هکتار از عرصه ها نهال کاری و 19 هزار و 500 هکتار نیز مدیریت قرق و در 400 هزار هکتار نیز طرح مدیریت چرای دام اجرا شده است.
   
  *1250 فقره آتش سوزی در عرصه های طبیعی
   
  رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری گفت: در پنج ماه گذشته 1250 فقره آتش سوزی در عرصه های منابع طبیعی کشور مهار شده است.
   
  خداکرم جلالی با اشاره به اینکه تعداد موارد آتش سوزی در عرصه های منابع طبیعی در 5 ماه گذشته در مقایسه با مدت مشابه سال قبل 8 درصد کاهش داشته است افزود: در 5 ماه گذشته 11 هزار و 486 هکتار آتش سوزی در عرصه های جنگل و مرتع روی داده است.
   
  وی گفت: براساس گزارش های موجود 6225 هکتار از عرصه های مرتعی و 1783 هکتار جنگل طبیعی، 295 هکتار جنگل دست کاشت در آتش سوخته است.
   
  رئیس سازمان جنگل ها ، مراتع و آبخیزداری افزود : 80 درصد از درختان در عرصه های جنگلی در آتش سوزی آسیب جدی ندیده و قابل احیاست.
   
  جلالی علت وقوع آتش سوزی را در عرصه ها و منابع طبیعی خشک شدن مراتع و بی احتیاطی گردشگران دانست و گفت : روشن کردن آتش و پرتاب کردن ته سیگار در عرصه های طبیعی از مهم ترین عوامل آتش سوزی است.
   
  وی تصریح کرد: عاملان آتش سوزی چه عمدی و چه سهوی شناسایی و تحت تعقیب قرار می گیرند و متخلفان زندانی می شوند و باید خسارت وارده را نیز پرداخت کنند.
   
  رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری همچنین از کشف 598 تن ذغال ، حمل گونه های دارویی و 6174 تن چوب قاچاق در سه سال گذشته خبر داد.
   
  انتهای پیام/
   

  این مطلب تا کنون 34 بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ جمعه 5 شهريور 1395
  منبع
  برچسب ها : عرصه ,هکتار ,طبیعی ,جنگل ,هزار ,مراتع ,سازمان جنگل , رئیس سازمان ,منابع طبیعی ,هزار هکتار ,میلیون هکتار ,منابع طبیعی دانست ,کنند  رئیس سازمان ,
  42 هزار هکتار از عرصه های طبیعی رفع تصرف شد

تبلیغات


  Ads

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز دوشنبه 4 ارديبهشت 1396

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر