تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

سد لاسک شفت هم تاییدیه ارزیابی زیست محیطی ندارد!

  با احداث این سد حدود ۵۰ هکتار از جنگل‌های باستانی منطقه به زیر آب می‌رود؛ در واقع نابودی ۴۷ هکتار از جنگل در استانی که مدت‌هاست دچار بحران کاهش سطح جنگل‌های خود شده، خبر خوبی نیست…


  بازهم ساخت سدی دیگر خبرساز شد. اگرچه سد لاسک در ۴۵ کیلومتری شهرستان شفت، سد خاکی است که قرار است آب کشاورزی و شرب منطقه را تامین کند، اما بی‌شک بهره برداری از آن پیامدهای زیادی به‌دنبال خواهد داشت. مسئولان استان معتقدند ایجاد سد لاسک با ارتفاع ۹۲ متر از بستر سنگی رودخانه، پیامدهای مثبتی برای مردم منطقه خواهد داشت.


  یکی از پیامدهای مثبت این سد مخزنی به گفته حامیان این طرح، ایجاد اشتغال برای بیش از ۱۵۰‌نفر از مردم بومی است. همچنین آنها معتقدند با آبگیری این سد مشکلات کم‌آبی ۷ هزار هکتار از اراضی کشاورزی و آب شرب بیش از ۱۰۰ هزار نفر از اهالی شفت و روستاهای اطراف آن حل می‌شود. در این میان هیچ‌کس از آسیب‌های وارده به محیط‌زیست این شهرستان و استان چیزی نمی‌گوید؛ البته مخالفانی هم وجود دارد.

  نظر مخالفان


  «ناصر عاشوری»، نماینده شفت و فومن در مجلس معتقد است با احداث این سد حدود ۵۰ هکتار از جنگل‌های باستانی منطقه به زیر آب می‌رود. در واقع نابودی ۴۷ هکتار از جنگل در استانی که مدت‌هاست دچار بحران کاهش سطح جنگل‌های خود شده، خبر خوبی نیست. اگرچه این فقط سد لاسک نیست که سر ناسازگاری با محیط زیست دارد، سدهایی مثل شفارود و پلرود هم به اعتقاد مخالفان و برخی از کارشناسان حوزه‌های مختلف زیست‌محیطی، آسیب‌های جبران ناپذیری به محیط‌زیست وارد می‌کنند. هر چند که مجریان طرح خبر از کشت دوباره درختان در بخش‌هایی دیگر استان می‌دهند.


  به غیر از این موارد به نظر می‌رسد نمایندگان و مسئولان استان، سدسازی را یکی از محورهای توسعه استان می‌دانند؛ چرا که به غیر از سدهای فوق، ساخت ۱۲ سد دیگر هم قرار است در دستور کار باشد؛ آن هم در استانی که میزان نزولات جوی آن بیش از ۱۵۰۰میلی‌متر در سال است و به گفته کارشناسان با استفاده از آب‌بندهای سنتی می‌توان مشکل آب کشاورزی و ذخیره‌سازی آب را حل کرد. با این وجود گویا در گیلان همه راه‌ها به ساخت سد ختم می‌شود.


  به گفته عاشوری با احداث این سد ۴۷ هکتار از جنگل‌های هیرکانی به زیر آب می‌رود. در صورت صحیح بودن این صحبت، فاجعه‌ای دیگر در راه است، اما سدی که مطالعات ابتدایی آن در سال ۸۶ انجام شد آیا تاییدیه‌ ارزیابی از سازمان محیط‌زیست را دارد؟ تا اینجا روند کار کاملا قانونی بوده اما برای دوستداران محیط زیست گیلان، نگرانی‌های بسیاری وجود دارد که سرانجام سرنوشت سد لاسک چه خواهد شد. سدی که بر خلاف قانون، بدون تاییدیه ارزیابی زیست محیطی ردیف بودجه برای آن تعریف شده است.

  نباید به سد لاسک بودجه اختصاص می‌یافت


  مدیرکل سازمان محیط زیست گیلان در این خصوص می‌گوید: تعریف ردیف بودجه برای این سد، کاملا خلاف قانون است. طبق قانون، اجرای پروژه منوط به گزارش ارزیابی محیط زیستی است و بدون این گزارش نباید ردیف بودجه تعریف شود.


  پیش از این در خبرها اعلام شد که ۵۵۰ میلیارد تومان اعتبار برای اجرای سد لاسک اختصاص پیدا کرده و قرار است توسط پیمانکاری داخلی و در مدت ۴ سال ساخته شود.


  «محمدرضا برجی» با بیان این نکته که هنوز نتیجه ارزیابی زیست محیطی این طرح اعلام نشده، تصریح می‌کند: هنوز گزارش ارزیابی این طرح را دریافت نکرده‌ایم تا ببینیم که این پروژه از لحاظ زیست محیطی قابلیت اجرا دارد یا خیر. قطعا اگر بر اساس گزارش‌های ارزیابی، ایجاد خللی در محیط زیست منطقه تایید شود، از این اجرای طرح جلوگیری می‌شود.


  بنا به گفته این مقام، اداره محیط‌زیست منتظر اعلام نظر سازمان محیط زیست کشور درباره گزارش ارزیابی زیست محیطی سد لاسک است.

  دولت به قانون تمکین کند


  طبق قانون اجرای هر سد یا پروژه عمرانی مشروط به گرفتن تاییدیه ارزیابی زیست محیطی است؛ به عبارت دیگر مرحله اول اجرای طرح مربوط به ملاحظات محیط زیستی است. در صورتی که طرح فوق خطری برای محیط زیست منطقه ایجاد نکند اجرای آن بلامانع است، اما در صورتی که این طرح هم به لحاظ اقتصادی و هم به لحاظ زیست‌محیطی آسیب‌های جدی وارد کند، مسلما مسئولان اجرای آن را خلاف قانون می‌دانند.


  برجی در مورد مزیت ارزیابی زیست‌محیطی می‌گوید: ارزیابی زیست‌محیطی به این دلیل انجام می‌شود که هم ارزش گذاری اقتصادی و هم ارزش گذاری اجتماعی در آن بررسی شود.


  به عبارت دیگر در این ارزیابی، پیامدهای اجتماعی و اقتصادی طرح به دقت بررسی می‌شود؛بنابراین هرگونه عملیات اجرایی بدون تاییدیه ارزیابی محیط زیست هم خلاف قانون است و هم خلاف شرع.


  برجی در ادامه نسبت به تعیین ردیف بودجه برای این طرح می‌گوید: اگر این کار انجام شده کاملا مغایر با قانون است و انتظار داریم که دولت نسبت به این گونه اقدامات واکنش جدی نشان دهد. چراکه تعیین ردیف بودجه برای این طرح طبق قانون منوط به داشتن تاییدیه ارزیابی زیست‌محیطی است. سازمان محیط‌زیست حتما نسبت به این کار، اقدامات قانونی و حقوقی لازم را انجام خواهد داد.


  وی در جواب به این پرسش که انتظار سازمان محیط‌زیست چیست، بیان می‌کند: دولت باید نسبت به این بی قانونی‌ها واکنش نشان دهد و نسبت به این قضیه حساس باشد. انتظارمان این است که همه به قوانین تمکین کنند و در این مورد حتما باید دولت موضع خود را مشخص کند. اگر این کار انجام نشود، دیگر نباید دیگران را مواخذه کنیم.

  توسعه در گرو ساخت سد نیست


  ایران روی ریل سدسازی قرار گرفته و مشخص نیست که این ریل در کجا و چه زمانی به انتها می‌رسد.


  شتاب مسئولان در اجرای سدسازی به عنوان تنها راه‌حل مبارزه با کم آبی و تامین آب کشاورزی و آب شرب مردم است، اما در دیگر کشورها این تجربه ناصحیح آزموده شده و اکنون آنها با همین شبکه‌های سنتی مثل آب بندان و سفره‌های زیر زمینی آب و حفظ آنها به ذخیره‌سازی آب می‌پردازند تا به بحران‌های ناشی از خشکسالی و کمبود آب کشاورزی خاتمه دهند. بسیاری از متخصصان و کارشناسان این حوزه معتقدند که چیزی که کشاورزی را با مشکل کم آبی مواجه می‌سازد، عدم استفاده بهینه از آب یا نداشتن الگوی مصرف صحیح آب است. موضوعی که هدر رفت این نعمت الهی را در مسیرهای منتهی به مزارع کشاورزی بیشتر می‌کند.


  در موارد بسیاری، بیش از ۹۰ درصد آب کشاورزی هرز می‌رود؛ در چنین شرایطی آیا بهتر نیست به‌جای صرف هزینه‌های هنگفت برای سدسازی مقداری از این بودجه‌ها را صرف اصلاح الگوی مصرف آب کنیم؟ کشاورزی مکانیزه و تجهیز اراضی در کاهش تنش آبی بسیار موثر است، نکاتی که تا کنون به آنها به اندازه سدسازی توجه نشده است.


  قطار توسعه گیلان، امروز بیشتر نیازمند قرار گرفتن روی ریل تکنولوژی‌های روز دنیا مثل کشاورزی مکانیزه ،اصلاح الگوی مصرف آب و روش‌های نوین آبیاری است تا روش‌های از مد افتاده‌ای چون سد سازی که در بیشتر کشورهای توسعه یافته دیگر از اثری از آن دیده نمی‌شود./

  منبع : همشهری


  این مطلب تا کنون 43 بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ شنبه 24 مرداد 1394 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : , , , , , , , , , , , , ,

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز یکشنبه 30 مهر 1396

 • تعداد وبلاگ :55487
 • تعداد مطالب :160650
 • بازدید امروز :24642
 • بازدید داخلی :946
 • کاربران حاضر :55
 • رباتهای جستجوگر:384
 • همه حاضرین :439

تگ های برتر